301 ir 302 nukreipimų skirtumai ir reikšmė SEO

HTTP atsako būsenos kodas yra žymimas numeriais, kurie nurodo interneto serverio atsakymą, reakciją į prašomą tinklapio URL adresą. 301, 302 ir kiti kodai informuoja naršyklę ir paieškos sistemų robotus (skaitytuvus) apie tai kaip elgtis su užklausa, kaip į ją reaguoti. Nors vienas geriausiai žinomų kodų — 404, kuris taip pat gerai žinomas kaip atsakas „puslapis nerastas“ (angl. page not found), tačiau paieškos sistemų optimizavime 301 ir 302 kodai yra taip pat svarbūs kaip informacija ir nurodymai naršyklėms. HTTP atsako būsenų kodai turi įtakos reitingavimui ir bendram SEO veiksmingumui.

Kas gi tie 301 ir 302 kodai?

Oficialus HTTP būsenų kodų registro sąrašas skirstomas į penkias statuso kodų klases: pirmasis atsako kodo skaitmuo nurodo kokiai klasei šis kodas priklauso. Trejetu prasidedantys kodai — „3xx“ — nurodo, kad būsenos kodas priklauso peradresavimo, nukreipimo (angl. redirect) klasei.

Jeigu esate vienaip ar kitaip susiję su SEO, turbūt esate girdėję terminą „nuorodų sultys“ (angl. link juice). Štai čia peradresavimo klasės kodai atlieka svarbų vaidmenį SEO srityje. Jeigu reikia paieškos sistemų robotams nurodyti, kad puslapis, turinys, url ar svetainė buvo perkelta, tuomet juos reikia nukreipti, peradresuoti. Nukreipimo būsena turi esminę reikšmę tinkamam „nuorodų sulčių“ ir reitingų vertės perskirstymui.

Kas yra 301 nukreipimas?

301 — peradresavimas visam laikui (angl. permanently moved) — nukreipimas, kuris praneša, kad perkėlimas ir perskirstymas yra absoliutus. Turėtumėte naudoti 301 nukreipimą norėdami paieškos sistemų robotams nurodyti, kad Jūsų turinys buvo peradresuotas visam laikui.

Kas yra 302 nukreipimas?

302 — būsenos kodas reiškia, kad puslapis „surastas“ (angl. found) arba dažniau vadinamas „laikinai perkeltas“ (angl. temporarily moved). Šis peradresavimas pats neturi ir neperduoda nuorodos vertės į naują vietą. 302 peradresavimas tik nukreipia lankytoją į kita, pagal jo užklausą tinkamą, puslapį, tam, kad nebūtų rodomas nerastas „404“ ar klaidingas „error“ puslapis.

Kada reikia naudoti 301 nukreipimą?

301 nukreipimas naudojamas tuomet kai pasikeičia URL adresų struktūra, domeno vardas arba svetainė paleidžiama naujoje turinio valdymo sistemoje. 301 nukreipimai kuriami tam, kad parodytų paieškos sistemoms, kad iš seno turinio lankytojas nukreipiamas į naują turinį. Tai leis paieškos sistemoms nukreipti reitingą ir sukauptą nuorodos vertę į naują URL adresą. 301 nukreipimo dėka, paieškos sistemos nurodytą URL adresą supranta kaip naują, nuolatinę turinio vietą.

Kada reikia naudoti 302 nukreipimą?

Geras pavyzdys, kada naudoti 302 nukreipimą, tai elektroninės komercijos nustatymai. Tarkime, kad turite produktą, kurio nebe parduodate, nes jis sezoninis arba išpirktas, tačiau ateityje galbūt vėl juo prekiausite. Tokiu atveju Jums pravers 302 nukreipimas, tam kad lankytoją galėtumėt nukreipti į kategorijos ar už prekę aukštesnės subkategorijos puslapį, kuriame lankytojas galės rasti panašias prekes. Taigi, 302 nukreipimas paieškos sistemų robotams sako, kad turinys yra nepasiekiamas tik laikinai, kad robotai turėtų išsaugoti to puslapio sukauptą vertę ir neperduoti jos kitam URL.

Kai optimizuojate savo svetainę arba atliekate svetainės lokacijos ir struktūros pakeitimus, svarbu prisiminti techninius signalus. Netinkamas tu signalų panaudojimas gali sukelti didelių turinio ir nuorodų vertės nuostolių. Kartais tokios klaidos būna nepataisomos.