Paieškos sistema – tai programa, kurioje galima rasti VISKĄ. Kai paieškos lauke įrašome raktažodį, sistema pateikia labiausiai mūsų užklausą atitinkančius rezultatus. Šiandien internete galima rasti tūkstančius skirtingų paieškos sistemų ir kiekviena iš jų turi savo išskirtines funkcijas bei algoritmus. Pirmasis žinomas paieškos variklis, kuris kada nors buvo sukurtas yra „Archie“, pastarasis buvo naudojamas FTP failams ieškoti, o pirmoji tekstinės paieškos sistema laikoma „Veronika“. Tačiau dabar populiariausia ir labiausiai naudojama paieška vienareikšmiškai yra „Google“, o po jos eina ne taip dažnai naudojamos, bet žinomos AOL, BAIDU, BING, YAHOO ir YANDEX.
Kaip patekti į paieškos sistemą?
Ieškotojams paieškos sistemos yra pasiekiamos dėl kompiuterio, išmaniojo telefono, planšetinio kompiuterio ar kito įrenginio naršyklės. Dauguma naujų naršyklių naudoja „Omnibox“, kuris leidžia naršyklės viršuje esančiame teksto lauke (kur galima rašyti URL adresą) iškart ieškoti informacijos. Taip ieškotojo užklausa yra tiesiogiai nukreipiama į paieškos sistemą, kuri atsidaro automatiškai. Kokia paieškos sistema atsidarys priklauso nuo naršyklės nustatymų. Taip pat senas, geras metodas yra tiesiog į naršyklės langą suvesti paieškos sistemos URL adresą, tokiu būdu vartotojas pats pasirenka paieškos sistemą, nepriklausomai nuo to kokie yra nustatymai naršyklėje.
Kaip veikia paieškos sistemos?
Didelės paieškos sistemos turi milijardus puslapių, iš kurių turi atsirinkti labiausiai ieškotojų užklausas atitinkančius rezultatus. Dėl algoritmų vartotojui yra rodomi pirmiau tie rezultatai, kurie gali suteikti jam daugiausiai naudos.
Apie paieškos veikimo principą pabandysim jums paaiškinti paprastai ir aiškiai:
1. Visų paieškos sistemų pagrindiniai robotai yra vorai (angl. spiders) arba skaitytuvai (angl. crawlers), kurie automatiškai (arba rankiniu būdu iškviečiant) apsilanko svetainės puslapyje ir nuskaito jame matomą turinį. Svetainės nuorodų struktūra padeda susieti visus svetainės puslapius. Pačios nuorodos leidžia paieškos robotams pasiekti milijardus tarpusavyje sujungtų dokumentų žiniatinklyje.
2. Kai turinys yra nuskaitytas, puslapyje esantys duomenys dėl algoritmo yra apdorojami ir suindeksuojami. Paieškos sistemos turi duomenų centrus visame pasaulyje, todėl gali vos per sekundę atlikti monumentalią užduotį ir pateikti milijardus puslapių ieškotojams.
3. Kadangi paieškos sistemos turi stebuklingas saugyklas, kuriuose dirba tūkstančiai itin greitų mašinų, jos vienu metu apdoroja didelį informacijos kiekį.
4. Galiausiai, kai asmuo atlieka paiešką sistemoje, jis tikisi rezultato akimirksniu, todėl vieno ar dviejų sekundžių vėlavimas yra nepriimtinas. Paieškos sistemos supranta, kad šiuolaikinis žmogus yra labai nekantrus, todėl jos sunkiai dirba tam, kad kuo greičiau ieškotojui pateiktų tinkamą atsakymą.